Institut Français Türkiye’den “Açık Kartlar” Projesi

Institut Français Türkiye’den “Açık Kartlar” Projesi

  Eylül 21, 2021

  96 Okunma

Etkinlik, eylül ayı içerisinde başlayacak!

Fransız Sinema Haftası Türkiye’yi boydan boya kat etmeye devam ederken, Institut français Türkiye, eylül sonunda sinema ile ilgili yepyeni bir proje başlatıyor : Açık Kartlar. Açık Kartlar etkinlik serisi bir film gösterimi ve ardından sinema endüstrisi hakkında bir sohbetten oluşuyor. Etkinlik kapsamında Türk sinemasının önemli isimleri davet edilerek her birinden bir Fransız filmini seçmeleri istendi. Seçilen filmlerin Institut français İstanbul ve İzmir sinema salonlarında gerçekleşecek gösteriminin sonunda filmi seçen Türk konuk ile filme katkıda bulunan Fransız meslektaşı arasında canlı bir söyleşi gerçekleşecek.

Etkinlikteki amaç, sinema ile ilgili bütün meslekleri öne çıkarmak, Fransız ve Türk bakış açısını ortaya koymak ve farklı ülkelerde aynı mesleği yapan kişileri bir araya getirmek. Film gösterimi sonrası gerçekleşecek sohbet Institut français Türkiye’nin YouTube kanalında da yayınlanacak, böylece Türk sinema severler tartışmayı canlı olarak izleyebilecek. Etkinlik programında yer alan Playtime ve Geçmiş adlı 2 film Mubi Türkiye işbirliği ile MUBI platformunda da yayınlanacak ve çevrim içi izleyiciler, bu sayfa aracılığıyla platforma üye oldukları takdirde bir ay ücretsiz MUBI aboneliğine hak kazanacaklar. Açık Kartlar etkinlikleri Institut français İstanbul ve İzmir’in sinema salonlarında tüm sinema severlere açık olarak düzenlenecek, etkinlik girişi ücretsiz. Kayıt olmak için https://www.ifturquie.org/etkinlik-takvimi/

Açık Kartlar programı:

*PLAYTIME, Jacques Tati (Nil Kural’ın seçimi)

Film gösteriminin ardından sinema eleştirmenleri Nil Kural ile Stéphane Goudet arasında söyleşi

27 Eylül – 20:00 – Institut français İstanbul
29 Eylül – 20.00 – Institut français İzmir

*BEAU TRAVAIL, Claire Denis (Çiçek Kahraman’ın seçimi)

Film gösterimi ardından kurgucular Çiçek Kahraman ile Nelly Quettier arasında söyleşi

08 Ekim – 20:00 – Institut français İstanbul ve İzmir

*GEÇMİŞ / LE PASSÉ, Asghar Farhadi (Deniz Göktürk Kobanbay’ın seçimi)

Film gösterimi ardından sanat yönetmenleri Deniz Göktürk Kobanbay ile Claude Lenoir arasında söyleşi

13/10 – 20:00 – Institut français İstanbul ve İzmir

*BEDENİMİ KAYBETTİM / J’AI PERDU MON CORPS, Jérémy Clapin (Filme gitmeden önce’nin seçimi)

Film gösterimi ardından sinema Youtuberi “Filme gitmeden önce” ile yönetmen Jérémy Clapin arasında söyleşi
17.11 – 20:00 – Institut français İstanbul ve İzmi

Yorum Alanı
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Dizinomi.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.